מרכז אזרחי באילת

תחרות פומבית (בשיתוף רנד-בלוך אדריכלים)

אינטנסיביות מדברית – השטח שהוקצה נמצא צפונית לשד' התמרים, העולות במתלול דרמטי משדה התעופה שהתפנה לאחרונה, ומאפשר לחבר בין שני חלקיה של העיר. בהסתכלות עתידית ניתן לראות את השדרה כציר המקשר בית העיר התיירותית לבין העיר האזרחית, וכהזדמנות להפיכת החלק האזרחי של העיר הנמצא על מורדות ההרים והוזנח בעקביות לכל אורך השנים, למקום משמעותי ואטרקטיבי.

ההצעה מעמידה את התושב במרכז, ולפיכך הושם דגש על יוממות ארוכה ואפילו רציפה בכיכר העירייה ובסביבתה, על ידי שילוב של מגורים, מסחר ובילוי בחזית השדרה. תוכננו דירות מגורים בטווח גדלים רחב המבטיח דיירים מסוגים שונים, מיחידים ועד משפחות גדולות, מתוך הנחה שתוספת חיונית זו גם תסייע למאמץ הפיננסי שבהקמת המערך.

מתחם עיריית אילת
מתחם עיריית אילת
מתחם עיריית אילת
מרכז אזרחי באילת
מרכז אזרחי באילת
מתחם עיריית אילת
מתחם עיריית אילת

העמדת המבנים בתצורת מסרק משונן יוצרת דופן לשדרה המתפתחת, ומגבירה באופן פאסיבי את משטר הרוחות האופייני. במרווחים הותקנו שבשבות ענק הממנפות את עוצמת המשבים במסדרונות האוויר לטובת הפעלת טורבינות המייצרות חשמל.
כיכר העירייה הנמצאת בעורף המגורים היא למעשה הרחבה של החלל הציבורי, ובטבורה שעון שמש גדול. תצורת הכיכר ומימדיה מאפשרים קיום אירועים רבי משתתפים לכל אורך עונות השנה, תודות למנת צל משמעותית שמטילים מבני המגורים.

השאיפה לשימוש בר קיימא באנרגיות זמינות ובלתי מתכלות (רוח + שמש) מקבלת את ביטוייה גם בשפה האדריכלית המתונה של צמד מבני העירייה התוחמים את הכיכר, על ידי עיבוי המסה הטרמית של קירות המעטפת והצנעת מערכות מתקדמות בתוכם, ושילוב משטחי תאים פוטו-וולטאיים בחזיתות, בפתחים ובאלמנטי ההצללה.

מתחם עיריית אילת
מתחם עיריית אילת
מתחם עיריית אילת
מרכז אזרחי באילת
מרכז אזרחי באילת

בקומת הכיכר של המבנה המרכזי נמצא אולם המליאה של מועצת העיר, מתוך שאיפה לשקף לציבור הרחב את ליבת המהלכים הדמוקרטיים המאפיינים מוסד שלטוני עירוני. עוד נמצאת במפלס הרחוב גלריה המציגה תוכניות עתידיות לידיעת הציבור, על מנת לאפשר מעורבות פעילה של האזרחים בחזות העיר ובאופייה המתפתח.

חלוקת המערך התפקודי של העירייה לשני מבנים נפרדים נובעת מהשאיפה לגמישות תפקודית שתאפשר התרחבות הדרגתית של המנגנון העירוני והשכרת השטחים העודפים למשרדים פרטיים.
החזון הכולל הוא בשינוי התפיסה המבנית של האזור בפרט והעיר ככלל, מאוסף ראוותני של מבנים עצמאיים המשרתים בעיקר את משתמשיהם, למערך צנוע ומאופק שתכליתו השתלבות ברקמה והעשרתה.

מתחם עיריית אילת
מתחם עיריית אילת